Allmän information
| År | 2011 - - |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.4D (215Hp) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | XC70 II |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4838 mm |
| Bredd | 1861 mm |
| Höjd | 1604 mm |
| Hjulbas | - |
| Vikt | 1604 kg |
| maximal bredd | 2400 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2400 |
| Motor kw | 158 kw |
| Motorhk | 212 hp |
| Vridmoment | 158 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 81 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 210 km/h |
| Acceleration | 8 s |
| Bränsleby | 6.5 l/100km |
| Bränsleväg | 5.1 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.6 l/100km |