Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1989 - 1991 |
| Μάρκα | BMW |
| Κινητήρας | 318 is (136 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | 3er (E30) |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4325 mm |
| Πλάτος | 1645 mm |
| Υψος | 1360 mm |
| Μεταξόνιο | 2570 |
| Βάρος | 1360 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1565 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1796 |
| Κινητήρας kw | 100 kw |
| Κινητήρας hp | 134 hp |
| Ροπή | 100 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 84 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 55 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 195/65 R14 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 202 km/h |
| Επιτάχυνση | 9.9 s |
| Πόλη καυσίμων | 10.9 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.4 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 8.2 l/100km |