Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1985 - 1991 |
| Μάρκα | BMW |
| Κινητήρας | 324 d (86 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | 3er (E30) |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4325 mm |
| Πλάτος | 1645 mm |
| Υψος | 1380 mm |
| Μεταξόνιο | 2570 |
| Βάρος | 1380 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1655 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2443 |
| Κινητήρας kw | 63 kw |
| Κινητήρας hp | 84 hp |
| Ροπή | 63 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Diesel |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 80 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | Diesel |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 55 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 195/65 VR14 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 165 km/h |
| Επιτάχυνση | 16.1 s |
| Πόλη καυσίμων | 8 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 5.3 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 7.3 l/100km |