Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2004 - 2005 |
| Μάρκα | BMW |
| Κινητήρας | 316i (115Hp N46) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | 3er (E46) |
| Πόρτες | - |
| Καθίσματα | - |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4470 mm |
| Πλάτος | 1740 mm |
| Υψος | 1420 mm |
| Μεταξόνιο | 2725 |
| Βάρος | 1420 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1820 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1796 |
| Κινητήρας kw | 84 kw |
| Κινητήρας hp | 113 hp |
| Ροπή | 84 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | - |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 84,5 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | - |
| Gears | - |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 63 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 195/65 R15 |
| Τροχοί | 6.5J x 15 |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 206 km/h |
| Επιτάχυνση | 10.9 s |
| Πόλη καυσίμων | 9.9 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 5.5 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 7.1 l/100km |