Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1996 - 1999 |
| Μάρκα | BMW |
| Κινητήρας | 316i (102Hp) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | 3er Touring (E36) |
| Πόρτες | - |
| Καθίσματα | - |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4433 mm |
| Πλάτος | 1698 mm |
| Υψος | 1391 mm |
| Μεταξόνιο | 2700 |
| Βάρος | 1391 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1810 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1596 |
| Κινητήρας kw | 75 kw |
| Κινητήρας hp | 101 hp |
| Ροπή | 75 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | - |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 84 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | - |
| Gears | - |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 62 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 185/65 R15 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 191 km/h |
| Επιτάχυνση | 13.2 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |