General information
| Year | 1995 - 1999 |
| Brand | GMC |
| Engine | 6.5 i V8 TD (173 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | Suburban (GMT400) |
| Doors | 5 |
| Seats | 9 |
Body Features
| Length | 5588 mm |
| Width | 1948 mm |
| Height | 1826 mm |
| Wheelbase | 3340 |
| Weight | 1826 kg |
| Max width | 3901 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 6466 |
| Engine kw | 127 kw |
| Engine hp | 170 hp |
| Torque | 127 N*m/rpm |
| Fuel supply | Diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders diameter | 103 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | - |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 159 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 245/75 R16 T |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 160 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
29 days ago
27 days ago
27 days ago
27 days ago
18 days ago
17 days ago
15 days ago
12 days ago
12 days ago
12 days ago