General information
| Year | 1998 - 2006 |
| Brand | Lamborghini |
| Engine | VT (530 HP) |
| Body type | Coupe |
| Model | Diablo |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4470 mm |
| Width | 2040 mm |
| Height | 1115 mm |
| Wheelbase | 2650 |
| Weight | 1115 kg |
| Max width | 1895 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 5992 |
| Engine kw | 389 kw |
| Engine hp | 521 hp |
| Torque | 389 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 235/35-335/30 ZR18 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 335 km/h |
| Acceleration | 3.9 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
28 days ago
28 days ago
28 days ago
28 days ago
28 days ago
20 days ago
17 days ago
16 days ago
14 days ago
12 days ago
12 days ago
12 days ago
12 days ago
12 days ago