General information
| Year | 1992 - 1997 |
| Brand | Mazda |
| Engine | 2.0 D GLX Comprex (75 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | 626 IV (GE) |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4700 mm |
| Width | 1750 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2610 |
| Weight | 1400 kg |
| Max width | 1710 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1998 |
| Engine kw | 55 kw |
| Engine hp | 74 hp |
| Torque | 55 N*m/rpm |
| Fuel supply | Diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 86 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 161 km/h |
| Acceleration | 14.7 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 6.8 l/100km |