General information
| Year | 2000 - 2002 |
| Brand | Mazda |
| Engine | 2.5 V6 (167 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | 626 V (GF) |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4745 mm |
| Width | 1760 mm |
| Height | 1425 mm |
| Wheelbase | 2670 |
| Weight | 1425 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2497 |
| Engine kw | 122 kw |
| Engine hp | 163 hp |
| Torque | 122 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 84,5 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 64 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/55 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 198 km/h |
| Acceleration | 9.3 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |