General information
| Year | 1998 - 2000 |
| Brand | Mazda |
| Engine | 1.9 (90 HP) |
| Body type | Wagon |
| Model | 626 V Station Wagon (GF,GW) |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4660 mm |
| Width | 1710 mm |
| Height | 1515 mm |
| Wheelbase | 2670 |
| Weight | 1515 kg |
| Max width | 1840 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1840 |
| Engine kw | 66 kw |
| Engine hp | 88 hp |
| Torque | 66 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 83 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 64 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 185/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 178 km/h |
| Acceleration | 12.9 s |
| Fuel town | 10.4 l/100km |
| Fuel road | 6.6 l/100km |
| Fuel average | - |