General information
| Year | 2002 - 2006 |
| Brand | Mazda |
| Engine | 3.0 i V6 24V (203 HP) |
| Body type | Estate |
| Model | MPV II (LW) |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
Body Features
| Length | 4750 mm |
| Width | 1830 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 2840 |
| Weight | 1745 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2967 |
| Engine kw | 149 kw |
| Engine hp | 200 hp |
| Torque | 149 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 89 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/60 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 200 km/h |
| Acceleration | 12 s |
| Fuel town | 15 l/100km |
| Fuel road | 9.5 l/100km |
| Fuel average | - |